لامپ باستانی


در حدود سال 1330 شمسی ( ویلیام کونیک ) باستان شناس آلمانی و تعدادی از
همکارانش در ناحیه ای در نزد یک بغداد چیزی بد ست آورد ند که تاریخ آن بدوره ی اشکانیان باز می گشت پس از برسی روشن شد که این شیئ پیل الکتریکی است که بد ست ایرانیان در دوره ی اشکانیان ساخته شده و بکار برده شده . ظاهراً از این پیل الکتریکی جریان برق تولید می کرد ند و با بستن تعدادی از این پیلها جریان الکتریکی بد ست آورده و از آن برای آبکاری ابزار آرایشی سودمی برده اند . چنا نچه این مدارک و برداشتها پذ یرفته شود ، آنگاه می توان به این نتیجه رسید که ایرانیان برای نخستین بار در جهان در دوره ی اشکانیان پیل الکتریکی را پد یدآورده و از آن بهره برداری نموده اند و بنابر این تاریخ اختراع پیل الکتریکی خیلی پیشتر از تاریخ ثبت شده ی سا ل 1786 میلا دی است که بموجب آن ( گا لوا نی ) ایتالیایی موفق به اختراع پیل الکتریکی شده است.
انبوه ابزارها و سکه های زینتی آب داده شده که تاکنون در ایران بدست آمده است مؤید اختراع پیل الکتریکی در ایران است ، امروزه آب داد ن فلزات به کمک جریان برق امکان پذ یر است .
این پیل الکتریکی که در موزه ی بغداد نگهداری می شود شبیه به یک گلدان سفالی است که 18 سانتی متر ارتفاع دارد درون آن یک سیلند ر مسی و لوله های د یگری
مانند دو ستون مسی قرار گرفته اند . سر لوله ها با سیم های نازک سربی ( به شیوه ی لحیم کاری امروزی ) به هم وصل شده و انتهای آنها با قیر پوشانده شده است . کونیک در نتیجه ی پژوهشهای عمیق خود به این نتیجه رسید که این گلدان ، بغییر از پیل الکتریکی مجموعاً یک لامپ باستانی بوده که پس از تولید و جریان یافتن الکتریسیته می توانسته در خود نور ساطع کند .

rezareza_UNTITL7.JPG


کتزیاس پزشک یونانی دربار اردشیر دوم می نویسد : (( ایرانیان شمشیرها را از قبضه در خاک
فرو برده و تیغه ها را رو به آسمان متوجه می ساختند ، تا بدین طریق جریان آن را بگیرند و
از آن استفاده کنند
)) . بدین طریق ایرانیان نوعی از نخستین برق گیرها را شناخته و ساخته و
احاطه ی خود را بر الکتریسیته اثبات نمودند .
زیبا و شاد باشید .

/ 8 نظر / 24 بازدید
احسان ناظم بکایی

سلام متاسفانه تا اطلاع ثانوی نميتوانم وبلاگ معجون را به روز کنم.چون دسترسی به صفحه اصلی برایم ممکن نیست گفته بودم بحران در راه است.

pf_tirdad

سلام ممنون که به من سر زدی راستش اينقدر کار دارم که نگو چند روز ديگه دفاعيم هست مطلبت فوق العاده بود جدا حسوديم می شه وبلاگه خوبی داريد خسته نباشيد

تاريخ شفاهي

راستي اين لامپ خاصيتي داره يا فقط براي تماشاست!!! موفق باشي

پريا

سلام .. مطالب تاريخی هم خوندن داره ها!

فرزند ایران

درود از دل به مرتضی و رضای ايران پرست.........مرتضی جان! راه اتحاد و يکی شدن ما ايرانی ها تشابه و همانندی عقيده های مذهبيمان نيست.....تنها راه اتحاد ما باور به ناسيوناليسم ايرانی و پرورش آن است.....باور به ارزشها و دستاوردهای ما در چندين هزار سال پيش و ارج نهادن به آنهاست و خوشوقت هستم که شما را با دانشی که داريد و کمر به اين کار بسته ايد را بستايم درود بر شما و همه ايران پرستان........مطلب امروزتان جالب بود واقعا لذت بردم

زحل

ای بابا؛ عجب تکنولوژی پیشرفته‌ای! قابل توجه صنعتگران امروز! راستی رضا جون من مرتب سر می‌زنم و تمام مطالب رو می‌خونم ولی وقت نمی‌شه پیام بذارم. ولی شما مثل این که رفتی که رفتی؟!